Rehabilitacja polem magnetycznym – działanie, skuteczność, przeciwwskazania i skutki uboczne

Rehabilitacja polem magnetycznym zdobywa coraz większe grono zwolenników zarówno wśród specjalistów, jak i pacjentów. Nic dziwnego. Ta mało inwazyjna metoda nie wymaga od pacjenta wysiłku, a przy tym może przynieść wymierne korzyści. Sami też kiedyś korzystaliśmy z tej formy terapii. W tym artykule przybliżymy Wam zasady jej działania, przyjrzymy się skuteczności, a także napiszemy o przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych terapii magnetycznej.

Większość z nas zna ten ból. Wywrotka na rowerze, nieostrożne postawienie stopy czy drobna stłuczka podczas jazdy samochodem. Wystarczy naprawdę niewiele, żeby nadwyrężyć lub zwichnąć staw. Potem czeka nas długa i żmudna rehabilitacja. Ułatwić ją może pole magnetyczne.

Rehabilitacja polem magnetycznym – jak to działa?

O zastosowaniu pola magnetycznego w medycynie więcej dowiesz się tutaj. Przypomnijmy krótko, jak właściwie wygląda działanie pola magnetycznego na organizm człowieka. Wiele składników odżywczych w naszych ciałach ma postać naładowanych elektrycznie jonów. Pole magnetyczne poprawia ich przepływ, przez co łatwiej docierają do komórek organizmu i pomagają w ich regeneracji.

W jaki sposób przydaje się to podczas rehabilitacji? Pole magnetyczne wspomaga rozwój blizny kostnej. Blizna kostna to tkanka, która wytwarza się w miejscu uszkodzenia stawu. Pole magnetyczne stymuluje jej wzrost, a przez to przyśpiesza powrót do pełnej sprawności.

Skuteczność rehabilitacji polem magnetycznym

Zabiegi rehabilitacji polem magnetycznym wykonuje się przy pomocy urządzeń elektrycznych emitujących zmienne pole o niskiej częstotliwości. Badania naukowe wykazały wysoką skuteczność takiej kuracji. Większość pacjentów, którzy się jej poddali odczuwało wyraźną poprawę.

Poza regeneracją stawów po zwichnięciu, terapia polem magnetycznym ma jeszcze jeden ważny aspekt: działa przeciwbólowo, dzięki czemu osoby, które się jej poddają nie są zależne od dużych dawek środków przeciwbólowych mogących obciążać wątrobę.

Istnieją również inne formy magnetoterapii. W sprzedaży są dostępne na przykład opaski magnetyczne na kolano, w które wbudowane są magnesy. Mają one za zadanie przyśpieszenie rehabilitacji. Jedną z takich opasek jest osobiście przez nas wypróbowana Knee Active, którą możesz znaleźć w internecie pod tym adresem.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że magnesy działają dokładnie w miejscu urazu. Co więcej, opaska może być noszona cały dzień i zakładana na nogę podczas snu, więc działanie pola magnetycznego praktycznie nie ustaje.

Przeciwwskazania i skutki uboczne rehabilitacji polem magnetycznym

Rehabilitacja polem magnetycznym jak każda kuracja ma przeciwwskazania i skutki uboczne. Zabiegom przy użyciu elektronicznych emiterów pola magnetycznego nie powinny poddawać się osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia, młodzieńczą cukrzycą, nadczynnością tarczycy czy chorobami układu pokarmowego grożącymi krwawieniami.

Zabiegi takie są również niewskazane dla osób z nowotworem, ponieważ pomagają one odżywić wszystkie komórki organizmu, również komórki rakowe. Ostre infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze również uniemożliwiają rehabilitację polem magnetycznym.

Pacjenci, którzy mają wszczepione elektroniczne protezy, takie jak rozruszniki serca, również nie mogą korzystać z terapii polem magnetycznym, ponieważ mogłoby ono zakłócić pracę takich urządzeń.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rzucił nowe światło na temat rehabilitacji polem magnetycznym, jej skuteczności, przebiegu, a także jej skutków ubocznych. Zachęcamy przy okazji do przeczytania poprzedniego artykułu, w którym szerzej napisaliśmy o działaniu tej formy kuracji. Znajdziecie go pod tym linkiem

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt

Copyright 2005-2017