Leczenie polem magnetycznym – wskazania, skuteczność, skutki uboczne

W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się leczeniu polem magnetycznym. Dowiesz się z niego na czym polega taka terapia, dla kogo jest przeznaczona i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania. Zapraszamy do lektury.

Terapia polem magnetycznym zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Twierdzą oni, że stanowi skuteczną alternatywę lub uzupełnienie tradycyjnych form terapii. Przyśpiesza regenerację organizmu i ma działanie przeciwbólowe. Jak jest w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej.

Na czym polega magnetoterapia

Żeby zrozumieć zasadę działania pola magnetycznego na nasz organizm musimy wiedzieć, że (mówiąc w dużym skrócie) wiele składników odżywczych krążących w naszych ciałach ma postać jonów. Jony to atomy i grupy atomów o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrycznym. Najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu mają jony chlorkowe, sodowe i potasowe. Ich główne funkcje to przewodzenie impulsów nerwowych, regulacja kurczliwości mięśni (w tym serca) oraz dystrybucja wody w organizmie.

W związku z tym, że jony posiadają ładunek elektryczny, są podatne na oddziaływanie pola magnetycznego. Mówiąc znów w wielkim uproszczeniu, pole magnetyczne pobudza przepływ jonów wewnątrz ciała. Dzięki temu zapobiega zapaleniom tkanek, uśmierza ból, zwiększa wchłanianie przez tkanki odżywczego tlenu i przyśpiesza regenerację tkanki łącznej.

Zabieg przeprowadza się przy użyciu cewki elektromagnetycznej. Pacjent jest umieszczany wewnątrz niej na okres od 10 do 30 minut. Zabieg można powtarzać do 10 razy.

W jakich schorzeniach wykorzystuje się magnetoterapię

Terapia polem magnetycznym znajduje zastosowanie przy wielu schorzeniach. Stosuje się ją do rehabilitacji po urazach stawów czy złamaniach kości. Sprawdza się też przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także problemów z układem nerwowym i trawiennym. Jest też stosowana w przypadku owrzodzeń i trudno gojących się ran.

Magmetoterapia – przeciwwskazania i skutki uboczne

Niestety, terapia polem magnetycznym ma swoje skutki uboczne i nie może być stosowana przez wszystkich. Przeciwwskazania to między innymi nadciśnienie tętnicze, poważne infekcje, w tym zwłaszcza gruźlica, cukrzyca młodzieńcza czy nadczynność tarczycy. W przypadku tego ostatniego schorzenia pole magnetyczne może stymulować tarczycę do nadmiernej aktywności.

Osoby z nowotworami również powinny unikać magnetoterapii, ponieważ odżywia ona nie tylko zdrowe komórki, ale również te zmutowane. Z kolei u osób, którym grożą krwawienia (na przykład z układu pokarmowego) magnetoterapia może zaburzyć proces krzepnięcia krwi.

Pacjenci z rozrusznikami serca lub innymi implantami elektronicznymi, takimi jak na przykład aparat słuchowy, nie powinny poddawać się magnetoterapii, ponieważ istnieje ryzyko, że urządzenia elektroniczne zostaną przez nią uszkodzone.

Alternatywne rozwiązania

Jak widzimy, magnetoterapia ma swoje wady i zalety. Jest pomocna przy wielu schorzeniach i może przyśpieszyć regenerację organizmu, ale dla pewnych grup pacjentów niesie ze sobą spore ryzyko.

Na szczęście, działania pola magnetycznego można doświadczyć również w inny sposób. Na rynku znajdziemy wiele opasek w których konstrukcji zastosowano magnesy tworzące pole magnetyczne w konkretnych obszarach ciała.

Jedną z nich jest opaska na kolano Knee Active Plus, która została zaprojektowana w celu punktowego oddziaływania polem magnetycznym na staw kolanowy. Została ona wypróbowana przez nas osobiście i możemy polecić ją z czystym sumieniem. Opaska na kolano Knee Active Plus jest dostępna na stronie producenta pod tym linkiem

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Wam niezbędnych informacji dotyczących zasady działania, stosowania a także skutków ubocznych magnetoterapii. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, na którym znajdziecie więcej przydatnych informacji na temat zdrowego stylu życia.

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt

Copyright 2005-2017