Ból przy zginaniu kolana – jak sobie z nim poradzić?

Ból przy zginaniu kolana może być wyjątkowo uciążliwy i utrudnić codzienne funkcjonowanie. W tym wpisie przyjrzymy się jego przyczynom a także spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak się go pozbyć.

Przyczyny bólu przy zginaniu kolana

Najczęstszym powodem bólu kolana, który pojawia się przy zginaniu jest uraz mechaniczny. Przyczyna może być też postępujące zwyrodnienie stawu kolanowego. Może być też związany z nadmiernym obciążeniem stawów kolanowych, które jest rezultatem ciężkiej pracy fizycznej, treningów lub nadwagi.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Drobne urazy i kontuzje to codzienność i nie zawsze konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli ból kolana jest wyjątkowo silny. Trudno jednak subiektywnie ocenić jego poziom.

Dlatego warto przyjrzeć się innym symptomom, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem rodzinnym bądź ortopeda. Należą do nich silny obrzęk, zasinienie czy ograniczenie ruchomości albo całkowite zablokowanie stawu kolanowego. Zaburzenia czucia, drętwienia i mrowienia oraz zmiana kształtu kolana również powinny nas skłonić do odwiedzenia gabinetu.

Jeśli w ostatnim czasie nie odnieśliśmy żadnej kontuzji kolana, ból kolana przy zginaniu może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych. Najczęściej występują ich 3 typy.

Pierwszy z nich to choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. W tej chorobie wytwarzają się narośla kostne, które powodują ból w kolanie. Drugi to chondromalacja rzepki. Schorzenie to łączy się z rozmiękaniem chrząstki pokrywającej rzepkę. Powoduje to ból kolana w przedniej części. Trzecim jest torbiel podkolanowa Bakera. Tak nazywamy miękki guzek wypełniony płynem, który pojawia się poniżej kolana. Powoduje ból kolana przy zginaniu oraz obrzęki i zaczerwienienia, powstające przy dłuższym wysiłku fizycznym.

Jak pozbyć się bólu kolan przy zginaniu?

Kuracja w przypadku bólu kolan przybiera różne formy w zależności od nasilenia i powodu jego powstania. Przede wszystkim zaleca się odciążenie stawu. Po urazie starajmy się nie chodzić, a jeśli ograniczenie ruchomości kolana jest znaczne, w ogóle się nie ruszajmy, usztywnijmy staw kolanowy i szukajmy pomocy medycznej, ponieważ mogło dojść do skręcenia lub złamania. Oba te urazy są bardzo poważne i mogą mieć groźne konsekwencje, włącznie z trwałą utratą sprawności.

W lżejszych przypadkach stosuje się leki przeciwbólowe, chłodzenie miejsca powstania urazu z użyciem zimnych okładów, żelów lub sprejów chłodzących. W późniejszym etapie niezbędna jest właściwa rehabilitacja, która pozwoli powrócić do pełnej sprawności.

Pamiętajmy, że kolano po urazie staje się bardzo wrażliwe na ponowne uszkodzenie. Powinniśmy w związku z tym unikać obciążeń i nadmiernego wysiłku. Przydają się tez stabilizatory kolanowe. W cięższych przypadkach o ich zastosowaniu decyduje lekarz, jednak przy lżejszych urazach sami możemy dobrać odpowiadający nam model.

W sklepach stacjonarnych i internecie dostępnych jest wiele tego typu produktów. Czym więc kierować się przy wyborze? My zdecydowaliśmy się na wypróbowanie opaski na kolano pod nazwą Knee Active Plus. Przekonało nas do niej to, że w jej konstrukcji zastosowano magnesy.

Wytwarzane przez nie pole magnetyczne ma za zadanie pobudzić chrząstkę stawową do regeneracji, a przez to przyśpieszyć powrót do zdrowia. Przyznajemy, że byliśmy bardzo zadowoleni z tego produktu. Jeśli Wy również chcecie go wypróbować, wejdźcie na stronę producenta, którą znajdziecie klikając w ten link

Mamy nadzieję, że w tym wpisie znaleźliście wszystkie potrzebne Wam informacje dotyczące bólu kolana przy zginaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zdrowia kolan nie wahajcie się zwrócić o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu.

Polityka prywatności | Regulamin | Kontakt

Copyright 2005-2017